Lexikón pojmov

Nie je Vám jasný niektorý oborný výraz? Nemusíte ďalej hľadať. Vysvetlenie najčastejších výrazov je abecedne zoradené

[ A ]

Aretácia

Aretácia slúži na to, aby sa okenné krídlo alebo dvere samé nezatvorili. Aretácia určí konkrétnu polohu krídla okna alebo dverí. Ako príklad uvedieme okenné klučky s aretáciou, ktoré vám umožnia meniť polohy otvorenia alebo zatvorenia okna, prípadne samozatvárač dverí, ktorý v určitej polohe namiesto zatvárania podrží dvere otvorené.

[ A ]

Atypické plastové okno

Okná zvyčajne vyrábamé na mieru, preto pre nás nie je akýkoľvek netypický rozmer cudzí. Pojmom atypické plastové okno rozumieme akékoľvek okno nekonvečného tvaru ako je kruh, trojuholník alebo okno so šikminou. V tamom prípade nám stačí zaslať nákres okna s rozmermi ktoré potrebujete a my vám radi vypracujeme cenovú ponuku aj na takto neštandardné okno.

Vzhľadom k tomu, že atypické okná sú vyrábané ručne, teda nie ako zvyčajne na atomatizovaných výrobných linkách, je potrebné upozorniť na dlhšiu výrobnú dobu a zvyčajne aj vyššiu cenu.


[ A ]

Automatizovaná výroba / automatizovaná výrobná linka

Pre urýchlenie výrobných procesov a skrátenie doby výroby sa zvyčajne automatizuje výroba a to rôznymi spôsobmy. Jedným z nich je zavedenie štandardov a jasné zadefinovanie určitých výrobných krokov. Iným je zas tzv. robotizácia výroby, kde jednotlivé výrobné procesy vykonáva samotný stroj alebo robot. 

V prípade okien sú napr. jednotlivé profily rezané a zvárané na automatizovaných linkách kde personál obsluhuje iba počítač. V prípade vonkajších parapetov je na valcovacej trati tvarovaný pôvodne rovný plech a súčasne je parapet rezaný na požadovaný rozmer. Zase v prípade žalúzií či už vonkajších alebo vnútorných, na valcovacej trati je lamela ohýbaná na požadovaný tvar, rovnako tak odstrihnutá na potrebný rozmer, linka vystrihne jednotlivé otvory na lamelách a okrem iného sú aj jednotliv lamely položené na rebríčky (textílie) ktoré nesú jednotlivé lamely.


[ B ]

Balkónové dvere

Balkónové dvere je možné vyrobiť či už ako jednokrídlové alebo dvojkrídlove. Vybrať si môžete z niekoľkých rozmerov či farieb. Ak Vám nevyhovujú rozmery skladových alebo typových balkónových dverí, môžete využiť našu kalkulačku, kde si vypočítate cenu alebo aj rovno objednáte svoje nové balkónové dvere. Balkónové dvere môžu slúžiť nielen ako východ na balkón alebo terasu, rovnako tak sa využívajú aj ako tzv. francúzske okná.

[ B ]

Balkónová zostava

Určite ste sa stretli, najčastejšie v bytovkách s balkónovou zostavou, ktorej súčasťou sú balkónové dvere a okno. Takto vytvorená zostava je spájaná spojovacím profilom vďaka ktorému tak opticky okno vytvára spojitý celok. Rovnakým spôsobom môžete vytvoriť rôzne zostavy okien, teda môžete spájať nekonečne veľa okien v rade za sebou.
[ B ]

Bezpečnostná fólia

Bezpečnosť je dôležitá. Preto je vhodné svoj domov zabezpečiť pred vlámaním. Jedným z dôležitých prvkov je sklo, ktoré môže byť opatrené bezpečnostnou fóliou, vďaka ktorému po rozbití skla držia črepiny pokope a nedôjde tak k úplnému roztriešteniu. Nejedná sa len o prvok v ochrane pred zlodejmi, rovnako tak sa môžu hrať deti v okolí vášho domu, kde nešťastnou náhodou môže dôjsť k rozbitiu okna. Takto sa nemusíte obávať, že sa vaše dieťa poraní.

[ B ]

Bezpečnostné kalené sklo

S kaleným bezpečnostným sklom sa najčastejšie môžete stretávať na presklenných zábradliach, či dokonca presklenných schodoch. Okrem iného sa využíva aj ako zástena pod kuchynskou linkou kvôli svojej huževnatosti. Prečo práve kalené sklo? Práve kvôli sofistikovanému spôsobu výroby počas ktorého dochádza k extrémnym rozdielom teplôt (sklo sa ohreje a následne ochladí) získava sklo špecifické vlastnosti. Zjednodušene povedané, sklo tak získa vysokú pevnosť, odolnosť voči vysokým teplotám a odolnosť voči rozbitiu. Ak však k rozbitiu dôjde, sklo sa roztriešti na drobné časti bez ostrých hrán.

[ B ]

Bezpečnostné prvky na okná

Zvýši bezpečnosť môžete naozaj rôznymi spôsobmi, avšak odporúčame zvoliť práve tie, ktoré sa aplikujú ešte v čase výroby okna. Dodatočné bezpečnostné retiazky sú len alternatívou, ktorá však nie je 100%-tná. Preto je vhodné sa zamerať na typ kovania, ktorého uzamykacie body môžu mať tvar hríbika čo eliminuje možnosť vypáčenia okna. Rovnako tak dôležitý je nielen typ uzamykacích bodov ale aj ich počet. Pred zahájením výroby je možné si vybrať z niekoľkých bezpečnostných balíčkov vďaka ktorým viete okna vybaviť až do triedy bezpečnosti RC2. V neposlednom rade je dôležité spomenúť aj kľučku s aretáciou (detskou poistkou), ktorá môže chrániť nielen vaše deti, ale aj znemožniť otvorenie okna z exteriéru. Dôležité je aj neopomenúť kľučky so zámkom, vďaka ktorým si môžete okná uzamknúť aleb otvoriť, kedykoľvek budete potrebovať.

[ B ]

Bezpečnostné sklá

Až k 40% všetkých vlámaní došlo cez okná, zvlášť u starých typov okien, kde stačilo jednoducho rozbiť sklo. V dnešnej dobe, kedy sa používa viacero bezpečnostných prvkov, okrem iného aj bezpečnostné sklá, sa riziko vlámania eliminuje. Našej spoločnosťi sú dodávané sklá zo skupiny Saint-Gobain ktorá ponúka viacero typov skiel. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s tzv. lepenými sklami. Jedná sa o sklá ktoré sú zložené z viacerých sklenných tabúľ ktoré sú spojenné špecialnými transparentnými fóliami. Po rozbití tieto fólie držia sklo pohromade a nedôjde tak k vniknutuiu do interiéru. Rovnako často sa môžeme stretnúť aj s kalenými bezpečnostnými sklami, kde počas výroby dochádza k nahriatiu skla a rýhclemu schladeniu, vďaka čomu získa sklo obrovskú huževnatosť, pevnosť a odolnosť voči rozbitiu. Ak však k rozbitiu dôjde, roztriešti sa tak na drobné časti s tupými hranami. 

[ B ]

Blokovanie nesprávnej polohy kľučky

Už sa vám na staršom okne určite stalo, že pri zmene polohy otváravo-sklopného okna ostalo krídlo súčasne sklopené aj otvorené. Táto situácia je určite nepríjemná a vy sa určite obávate, čo sa s oknom môže stať. Práve kvôli vášmu bezpečiu sa aplikujú do kovaní blokácie nesprávnej polohy kľučky, vďaka čomu nie je možné s kľučkou otočiť do inej polohy v momente, kedy to nie je bezpečné. Kým nie je krídlo dostatočne dovreté, dovtedy nie je možné zmeniť polohu kľučky. 

Nakoľko okná z OknaOnline.sk sú štandardne vybavené s kovaním ktoré obsahuje spomínané blokovanie nesprávnej polohy kľučky, nemusíte sa obávať, že vám okno "ostane v rukách".


[ C ]

Celotieniace horizontálne žalúzie

Vnútorné žalúzie na okná sa bežne nazývajú aj horizontálne, či retiazkové žalúzie. Klasické žalúzie majú na jednotlivých lamelách veľké otvory na silón a textílie. Vďaka zmene technolgie výroby sú na žalúzii menšie otvory a umiestnenie lamiel na je excentrické, vďaka čomu jedna lamela prekrýva otvory na druhej lamele. Táto jednoduchá zmena docielila to, že cez jednotlivé otvory nedochádza k nechcenému presvitu svetla a rovnako tak žalúzie pôsobia celistvým dojmom. Takéto horizontálne žalúzie sa môžu hrdo pýšiť prívlastkom "celotieniace".