Lexikón pojmov

Nie je Vám jasný niektorý oborný výraz? Nemusíte ďalej hľadať. Vysvetlenie najčastejších výrazov je abecedne zoradené

[ A ]

Aretácia

Aretácia slúži na to, aby sa okenné krídlo alebo dvere samé nezatvorili. Aretácia určí konkrétnu polohu krídla okna alebo dverí. Ako príklad uvedieme okenné klučky s aretáciou, ktoré vám umožnia meniť polohy otvorenia alebo zatvorenia okna, prípadne samozatvárač dverí, ktorý v určitej polohe namiesto zatvárania podrží dvere otvorené.

[ A ]

Atypické plastové okno

Okná zvyčajne vyrábamé na mieru, preto pre nás nie je akýkoľvek netypický rozmer cudzí. Pojmom atypické plastové okno rozumieme akékoľvek okno nekonvečného tvaru ako je kruh, trojuholník alebo okno so šikminou. V tamom prípade nám stačí zaslať nákres okna s rozmermi ktoré potrebujete a my vám radi vypracujeme cenovú ponuku aj na takto neštandardné okno.

Vzhľadom k tomu, že atypické okná sú vyrábané ručne, teda nie ako zvyčajne na atomatizovaných výrobných linkách, je potrebné upozorniť na dlhšiu výrobnú dobu a zvyčajne aj vyššiu cenu.


[ A ]

Automatizovaná výroba / automatizovaná výrobná linka

Pre urýchlenie výrobných procesov a skrátenie doby výroby sa zvyčajne automatizuje výroba a to rôznymi spôsobmy. Jedným z nich je zavedenie štandardov a jasné zadefinovanie určitých výrobných krokov. Iným je zas tzv. robotizácia výroby, kde jednotlivé výrobné procesy vykonáva samotný stroj alebo robot. 

V prípade okien sú napr. jednotlivé profily rezané a zvárané na automatizovaných linkách kde personál obsluhuje iba počítač. V prípade vonkajších parapetov je na valcovacej trati tvarovaný pôvodne rovný plech a súčasne je parapet rezaný na požadovaný rozmer. Zase v prípade žalúzií či už vonkajších alebo vnútorných, na valcovacej trati je lamela ohýbaná na požadovaný tvar, rovnako tak odstrihnutá na potrebný rozmer, linka vystrihne jednotlivé otvory na lamelách a okrem iného sú aj jednotliv lamely položené na rebríčky (textílie) ktoré nesú jednotlivé lamely.


[ B ]

Balkónové dvere

Balkónové dvere je možné vyrobiť či už ako jednokrídlové alebo dvojkrídlove. Vybrať si môžete z niekoľkých rozmerov či farieb. Ak Vám nevyhovujú rozmery skladových alebo typových balkónových dverí, môžete využiť našu kalkulačku, kde si vypočítate cenu alebo aj rovno objednáte svoje nové balkónové dvere. Balkónové dvere môžu slúžiť nielen ako východ na balkón alebo terasu, rovnako tak sa využívajú aj ako tzv. francúzske okná.

[ B ]

Balkónová zostava

Určite ste sa stretli, najčastejšie v bytovkách s balkónovou zostavou, ktorej súčasťou sú balkónové dvere a okno. Takto vytvorená zostava je spájaná spojovacím profilom vďaka ktorému tak opticky okno vytvára spojitý celok. Rovnakým spôsobom môžete vytvoriť rôzne zostavy okien, teda môžete spájať nekonečne veľa okien v rade za sebou.
[ B ]

Bezpečnostná fólia

Bezpečnosť je dôležitá. Preto je vhodné svoj domov zabezpečiť pred vlámaním. Jedným z dôležitých prvkov je sklo, ktoré môže byť opatrené bezpečnostnou fóliou, vďaka ktorému po rozbití skla držia črepiny pokope a nedôjde tak k úplnému roztriešteniu. Nejedná sa len o prvok v ochrane pred zlodejmi, rovnako tak sa môžu hrať deti v okolí vášho domu, kde nešťastnou náhodou môže dôjsť k rozbitiu okna. Takto sa nemusíte obávať, že sa vaše dieťa poraní.

[ B ]

Bezpečnostné kalené sklo

S kaleným bezpečnostným sklom sa najčastejšie môžete stretávať na presklenných zábradliach, či dokonca presklenných schodoch. Okrem iného sa využíva aj ako zástena pod kuchynskou linkou kvôli svojej huževnatosti. Prečo práve kalené sklo? Práve kvôli sofistikovanému spôsobu výroby počas ktorého dochádza k extrémnym rozdielom teplôt (sklo sa ohreje a následne ochladí) získava sklo špecifické vlastnosti. Zjednodušene povedané, sklo tak získa vysokú pevnosť, odolnosť voči vysokým teplotám a odolnosť voči rozbitiu. Ak však k rozbitiu dôjde, sklo sa roztriešti na drobné časti bez ostrých hrán.

[ B ]

Bezpečnostné prvky na okná

Zvýši bezpečnosť môžete naozaj rôznymi spôsobmi, avšak odporúčame zvoliť práve tie, ktoré sa aplikujú ešte v čase výroby okna. Dodatočné bezpečnostné retiazky sú len alternatívou, ktorá však nie je 100%-tná. Preto je vhodné sa zamerať na typ kovania, ktorého uzamykacie body môžu mať tvar hríbika čo eliminuje možnosť vypáčenia okna. Rovnako tak dôležitý je nielen typ uzamykacích bodov ale aj ich počet. Pred zahájením výroby je možné si vybrať z niekoľkých bezpečnostných balíčkov vďaka ktorým viete okna vybaviť až do triedy bezpečnosti RC2. V neposlednom rade je dôležité spomenúť aj kľučku s aretáciou (detskou poistkou), ktorá môže chrániť nielen vaše deti, ale aj znemožniť otvorenie okna z exteriéru. Dôležité je aj neopomenúť kľučky so zámkom, vďaka ktorým si môžete okná uzamknúť aleb otvoriť, kedykoľvek budete potrebovať.

[ B ]

Bezpečnostné sklá

Až k 40% všetkých vlámaní došlo cez okná, zvlášť u starých typov okien, kde stačilo jednoducho rozbiť sklo. V dnešnej dobe, kedy sa používa viacero bezpečnostných prvkov, okrem iného aj bezpečnostné sklá, sa riziko vlámania eliminuje. Našej spoločnosťi sú dodávané sklá zo skupiny Saint-Gobain ktorá ponúka viacero typov skiel. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s tzv. lepenými sklami. Jedná sa o sklá ktoré sú zložené z viacerých sklenných tabúľ ktoré sú spojenné špecialnými transparentnými fóliami. Po rozbití tieto fólie držia sklo pohromade a nedôjde tak k vniknutuiu do interiéru. Rovnako často sa môžeme stretnúť aj s kalenými bezpečnostnými sklami, kde počas výroby dochádza k nahriatiu skla a rýhclemu schladeniu, vďaka čomu získa sklo obrovskú huževnatosť, pevnosť a odolnosť voči rozbitiu. Ak však k rozbitiu dôjde, roztriešti sa tak na drobné časti s tupými hranami. 

[ B ]

Blokovanie nesprávnej polohy kľučky

Už sa vám na staršom okne určite stalo, že pri zmene polohy otváravo-sklopného okna ostalo krídlo súčasne sklopené aj otvorené. Táto situácia je určite nepríjemná a vy sa určite obávate, čo sa s oknom môže stať. Práve kvôli vášmu bezpečiu sa aplikujú do kovaní blokácie nesprávnej polohy kľučky, vďaka čomu nie je možné s kľučkou otočiť do inej polohy v momente, kedy to nie je bezpečné. Kým nie je krídlo dostatočne dovreté, dovtedy nie je možné zmeniť polohu kľučky. 

Nakoľko okná z OknaOnline.sk sú štandardne vybavené s kovaním ktoré obsahuje spomínané blokovanie nesprávnej polohy kľučky, nemusíte sa obávať, že vám okno "ostane v rukách".


[ C ]

Celotieniace horizontálne žalúzie

Vnútorné žalúzie na okná sa bežne nazývajú aj horizontálne, či retiazkové žalúzie. Klasické žalúzie majú na jednotlivých lamelách veľké otvory na silón a textílie. Vďaka zmene technolgie výroby sú na žalúzii menšie otvory a umiestnenie lamiel na je excentrické, vďaka čomu jedna lamela prekrýva otvory na druhej lamele. Táto jednoduchá zmena docielila to, že cez jednotlivé otvory nedochádza k nechcenému presvitu svetla a rovnako tak žalúzie pôsobia celistvým dojmom. Takéto horizontálne žalúzie sa môžu hrdo pýšiť prívlastkom "celotieniace".

[ D ]

Dekompresné otvory

Okenné rámy musia zvládať extrémne výkyvy teplôt napr. v zime má vonkajšia časť rámu -20°C a v interiéri +20°C. Vďaka tomu dochádza k pnnutiu a zmene tlaku v jednotlivých komorách profilu. Vďaka sofistikovane umiestneným dekompresným otvorom sa dokáže rám jednoducho prispôsobiť zmenám tlaku vďaka čomu nebude dochádzať ku krúteniu profilov, v horšom prípade k prasknutiu skla. Tieto otvory tvoria neodmysliteľnú súčasť rámu či krídla. Ich druhotnou funkciou je odvod kondenzátu (vody) z krídla alebo rámu okna.

[ D ]

Dištančný rámik

Dištančný rámik slúži na oddelenie jednotlivých sklenných tabúľ. Vďaka ním bude hrúbka izolačného dvojskla vždy rovnaká. V minulosti sme sa mohli stretávať najmä s hliníkovými dištančnými rámikmi. Ako šiel vývoj okien dopradu, zdkonaľovali sa aj dištančné rámiky, ktoré sa začali vyrábať z nerezu. Práve tieto kovové rámiky však skvele vodili teplo, resp. chlad vďaka čomu sa dokázal okraj skla extrémne ochladzovať a následne v interiéri rosiť. Dnes môže byť okno vybavené teplým dištančným rámikom. Tie sú zvyčajne plastové alebo kompozitné. Vďaka použitým materiálom je tak menej prenášané teplo, čo eliminuje rosenie sklenných tabúľ.
[ D ]

Drevoimitačná farba okna

Farba okna môže mať rôzne odtiene. Zvyčajne sa základný profil (jadro) vyrába v niekoľkých farbách ako je biela, hnedá prípadne antracitová. Iba v prípade bielych okien táto farba ostáva bez dodatočnej povrchovej úpravy. Ostatné farby sa docielia kašírovaním špecialnej fólie s jediničnou farbou a konkrétnym povrchom. V prípade farby akou je antracit, je odtieň jasne daný jedným odtieňom farby avšak v prípade farby imitujúcej drevo sa farba zmiešava a štruktúrou fólie doplňa skutočný vzhľad dreva. Vďaka tejto povrchovej úprave dokážeme dosiahnuť priam akýoľvek odtieň či typ dreva.

[ D ]

Drevoimitačné žalúzie

Ak už doprajete vášmu domovu krásne nové okná vo farbe dreva, môžete si k mím zladiť aj vnútorné horizontálne žalúzie. V prípade žalúzií je však spôob úpravy povrchovej úpravy iný. Fólia ktorá sa používa ako porchová úprava okien, má svoju hrúbku ako aj váhu. Preto nie je vhodná na pomerne tenké lamely žalúzií. Tam sa farba nanáša špeciálnym spôsobom striekania v niekoľkých krokoch. Tak vám dokážeme ponúknuť farby žalúzií ako je zlatý dub, čerešňa, orech a iné.

[ D ]

Dvere

Všeobecný pojem "dvere" je určite každému známy. Avšak je dôležité rozlíštiť, či sa jedná o interiérové dvere, interiérové vstupné dvere (dvere do bytu) ktoré môžu byť aj bezpečnostnými dverami alebo exteriérové vchodové dvere (dvere do domu). Je dôležité neopomenúť aj na balkónové dvere či terasové dvere alebo bočné dvere do gráže.Všetky dvere plnia dôležitú funkciu ktorou je oddelenie rôznych priestorov alebo aj bezpečnostnú funkciu.

[ D ]

Dverový preklad

Preklad je nosným prvkom nad stavebnými otvormi, ktorý nesie ťarchu stavebného materiálu ktorý je nad otvorom. Nosný preklad nad dverami je dôležitou súčasťou stavby. Bez neho by mohla váha muriva ale aj strechy a v zime dokonca aj váha snehu zapríčiniť ohnutie rámu dverí, v horšom prípade môže murivo nad dverami praskať, pričom môže hroziť až zrútenie steny. Najčastejšie sa môžeme stretávať s keramickými prekladmi, molitickými prekladmi (priamo na stavbe zhotovený železobetónový preklad) alebo pórobetónové preklady. Ako napreduje vývoj, dnes si môžete zhotoviť preklad s prerušením tepelného mosta alebo s integrovaným boxom pre exteriérové rolety alebo žalúzie.

[ D ]

Dvojkrídlové plastové okno

Dvojkrídlové plastové okná je možné vyrobiť vo väčších rozmeroch ako jednokrídlové. Dovodom je váha krídla a únosnosť kovania. Vďaka tomu získate v miestnosti viac svetla a prevzdušní sa tak priestor. Dvojkrídlové okná môžu mať rôzne spôsoby otvárania ich kombinácie. Každé z krídel môže byť fixné, sklopné, otváravé alebo otváravo-sklopné, ich kombinácia je iba na vašej voľbe. Najčastejšie sa však stretávame s kombináciou otváravé + otváravo-sklopné. Ďalším prvkom ktorí môže deliť dvojkrídlové okná do dvoch skupín je stredový stĺpik. Ten môže byť súčasťou krídla a po otvorení oboch krídel tak vzniká celistvý otvorený priestor. Je to určitou výhodou najmä pri sťahovaní, kedy nedokážete preniesť nábytok alebo iné zariadenie cez dvere, chodbu alebo schodisko. Ďalšou alternatívou je pevný stredový stĺpik, kedy po otvorení oboch krídel ostáva uprostred okenný profil.

[ D ]

Dvojsklo

Najčastejším zasklením okien je izolačné dvojsklo alebo trojsklo. Dvojsklo v skutočnosti znamená, že sa jedná o dve sklenné tabule ktoré sú od seba oddelené dištančným rámikom. Dnešné prísne stavebné normy ktoré prikazujú v novostavbách dosiahnúť určitú energetickú náročnosť nedovoľujú použitie okien s izolačným dvojsklom v novostavbách. Preto sa s dvojsklom môžeme skôr stretávať v starších stavbách, prípadne aj nových rekonštukciách, ktoré neregulujú stavebné normy. Izolačné dvojsklo má voči izolačnému trojsklu určitú výhodu ktorou je tepelný príjem. Izolačné trojsklo dokonale izoluje teplo a akustiku, vďaka čomu nedokáže slnko natoľko vyhriať interiér ako v prípade dvojskla. V lete je to možno nechcená vlastnosť, avšak na jar alebo jeseň vám to umožní skrátiť vykurovaciu sezónu.

[ E ]

EPDM tesnenie

Mimoriadne odolné a pružné tesnenie je vyrobené z ethylen-propalen-dien-polymeru (EPDM). EPDM tesnenie má technické vlastnosti gumy a jemimoriadne odolné voči poveternotným vplyvom a starnutiu. Vďaka svojim vlastnostiam si získalo veľkú obľubu nielen u výrobcov okien kde sa používa ako dorazové tesnenie medzi krídlom a rámom. Ak však máte podozrenie že okná už dobre netesnia, tesnenie je možné jednoducho a lacno vymeniť. 

[ E ]

Eurookno

Okno z tradičných a obnoviteľných materiálov? V tom porípade pripadá do úvahy iba drevo. Eurookno je vyrábané z dreva s hliníkovými prvkami. Rám alebo krídlo je lepené z viacerých kusov dreva s rôzným smerom rastu aby boli zachované pevnostné požiadavky a aby sa drevo vplyvom zmeny teplôt, vlhkosti alebo aj poveternotných podmienok nekrútilo.

Z pohľadu trvácnosti a bezúdržbovosti sú však vhodnejšie okná z plastu alebo z hliníku. O eurookná je potrebné sa pravideľne starať a udržiavať ich v správnej kondícii. Po rokoch bez vhodnej údržby môžu drevené eurookná  napadnúť drevokazné huby, pleseň a v horšom prípade môže drevo začať hniť a rozpadať.

[ E ]

Exteriérové parapety

Jeden z viacerých detailov ktoré je potrebné vyriešiť pri výmene okien je ukončenie okna parapetom. Vonkajšie alebo tiež nazývané exteriérové parapety by mali zabezpečiť vodotesné ukončenie ostenia. Exteriérové parepty môžu byť z pozinkovaného oceľového plechu, z hliníku a prípade z medi. Najčastejšie sa môžeme stretávať práve s hliníkovými vonkajšími parapetami, nakoľko majú dlhú životnosť a priazivu cenu. Exteriérové parapety je možné jednoducho zladiť s oknom alebo fasádou vďaka širokej palete farieb alebo možnosti farebne upraviť parapet podľa vzorkovníka RAL.
[ E ]

Exteriérové rolety

Dokonalé zatienenie interiéru vám poskytnú práve exteriérové rolety. Tie sa vyrábajú z hliníku a preto sú nazývané aj ako vonkajšie hliníkové rolety. Lamely hliníkovývh roliet sú vyplnené polyuretánom, vďaka čomu rolety s ľahkosťou ochránia nielen okná pred poveternostnými vplyvmi ale plnia do určitej miery aj tepelnú či zvukovú izoláciu. Preto ich odporúčame inštalovať nielen na miesta v blízkosti frekventovaných ciest, ale aj na exponované svetové strany. Lamely roliet sú vybavené mikroventilačnými otvormi vďaka čomu aj pri dokonalom zatemnení dochádza k miernej výmene vzduchu.
Nevýhodou voči vonkajším žalúziám je nemožnosť regulacie svetla naklopením lamiel.
[ E ]

Exteriérové žalúzie

Najpopulárnejšie exteriérové tienenie nazývané exteriérové žalúzie alebo aj vonlkajšie žalúzie. Na výber je nespočet modelov a typov s rôznými výhodami. Najpredávanjšie však sú modely Z-90 ako aj C-80. Výhodou žalúzií je v možnosti regulácii svetla vďaka možnosti naklápania lamiel. Moderný dizajn a možnosť inteligentného ovládania spravili z exteriérových žalúzií tieniacu techniku novej generácie.
[ E ]

Extrudácia

Boli ste zvedavý ako sa vyrábajú napr. profily plastových okien? Roztavený plastový granulát je tlačený cez formu, ktorá definuje tvar profilu a následne je profil postupne ochladzovaný čím si zachová požadovaný tvar. Tento proces sa nazýva extrudovanie, rovnako sa možete stretnúť s názvom aj ťahanie. Extrudovanie sa využíva nielen pri výrobe okenných plastových profilov, či plastových parapetov. Rovnakým spôsobom sa vyrábajú aj hliníkové profliy nielen na okná alebo dvere či vonkajšie parapety, ale aj všemožné iné profily ktoré sú základným prvkom na výrobu ďalšieho príslušenstva ako sú napr. sieťky proti hmyzu.
[ F ]

Farba okna

Pri výbere okien si určite vyberáte z množstva profilov, typov skiel, počtu tesnení, či izolačných vlastností. Určite nesmieme opomenuť na výber farby okna. Tá je učrite dôležitá pre zladenie všetkých detailov vášho domova.