Čo by ste mali vedieť pred kúpou okien?

Pred tým ako si zakúpite Vaše nové okno, mali by ste poznať niekoľko dôležitých informácii. Takto predídete sklamaniu, ba dokonca aj zvýšeným nákladom pri opätovnej výmene okien.

Plastové okná sú v Európe najčastejšou voľbou pri výmene starých okien za nové, rovnako aj pri výstavbe nových objektov. Poskytujú najlepší pomer medzi cenou a úžitkovými vlastnosťami.

Plastové okná pozostávajú z dôležitých komponentov ako sú: plastové profily s oceľovou výstužou, kovanie, sklo a tesnenia.

Plastové profily s oceľovou výstužou

 Plastové okná - profily

Plastové profily sa používajú na výrobu rámov a krídiel. Každý výrobca týchto profilov má svoju vlastnú receptúru, technológiu výroby a konštrukciu výrobkov. Tieto majú vplyv na statickú pevnosť, tepelnú izoláciu, tesnosť, odolnosť voči nárazu či voči poveternostným vplyvom. Rovnako na farbu plastu a jeho farebnú stálosť, vzhľad a lesk povrchu.

 

Profilový systém Aluplast Ideal 4000, Salamander Streamline 76 AD a Salamander BluEvolution 92 ktoré sú použité pri výrobe okien pre náš eshop, sú prvotriedne systémy najvyššej kvality. Vynikajú vysokým leskom a hladkosťou povrchu (čo spôsobuje mimoriadnu farebnú stálosť a zabraňuje zažltnutiu okna). Okno je vystužené oceľovou pozinkovanou výstužou, rôznych hrúbok, v závislosti od rozmeru okna (minimálne však 1,5mm).

Kovanie

Plastové okná - kovanie

Kovanie okien je tvorené pevnými aj pohyblivými časťami. Kovanie zabezpečuje okrem iného otváranie a zamykanie. Je vyrábané z ocele, ktorá je galvanicky upravená (protikorózna úprava kovových elementov).

 

Kovania v oknách sú nemeckej značky ROTO alebo SIEGENIA. Jedná sa bezpečnostné rady a každé okenné krídlo je vybavené minimálne dvomi kusmi zamykacích bodov s hríbikovými uzávermi a protikusmi s obojstrannou T drážkou. Tieto protikusy sú upevňované do oceľovej výstuže v profile rámu, čo výrazne zvyšuje odolnosť proti vlámaniu.

 

Samozrejmosťou je mikroventilácia na každom otváravo-sklopnom okne. Okná je možné na prianie vybaviť bezpečnostnou kľučkou alebo polohovateľnou ventilačkou. Do balkónov odporúčame namontovať fajčiarsku (protiprievanovú) poistku a madielko.

Sklo

Plastové okná - izolačné sklo

Sklo sa pri výrobe okien používa najčastejšie v zostave ako dvojsklo alebo trojsklo. Tabule skla sa spájajú do celku (do izolačného skla) použitím rozličných rámikov (tzv. dištančný rámik, ktorý môže byť vyrobený z hliníku, nerezu, alebo kompozitného materiálu). Tento rámik má veľký vplyv na možné rosenie sa skla z interiérovej strany, pričom použitie teplého rámika, z kompozitných materiálov ktoré majú najlepšie izolačné vlastnosti, rosenie skla vlastne vylučuje.

 

Jednotlivé tabule skla sú pokovené jemnou vrstvou ušľachtilého kovu, ktorý spôsobuje odraz vyžarovaného tepla naspäť do interiéru a rovnako odraz do exteriéru. Vzhľadom na podiel skla na celkovej ploche okna je možné povedať, že na tepelné parametre okien majú sklá najväčší vplyv.

 

Okná vyrábené pre náš eshop sú štandardne zasklené izolačným dvojsklom hr. 24mm z renomovaného koncernu Saintgobain s prestupom tepla Ug=1,0W/(m2.K). U niektorých profilov je možné na prianie, okná zaskliť izolačným trojsklom hr. 40mm s prestupom tepla Ug=0,6W/(m2.K), u iných zasa izolačným trojsklom hr. 48mm s prestupom tepla Ug=0,5W/(m2.K).

Tesnenia

Plastové okná - EPDM okenné tesnenie

Tesnenia zohrávajú kľúčovú úlohu v plastových oknách. Zabezpečujú utesnenie priestoru medzi rámom a krídlom okna, taktiež sa používajú na utesnenie napojenia skla do krídla. Tesnenia chránia proti prefukovaniu, taktiež proti prenikaniu vody do okna. Štandardne sú okenné systémy vybavené dvomi alebo tromi kusmi tesnení medzi rámom a krídlom. Materiál, ktorý je použitý na výrobu tesnení, má mimoriadny vplyv schopnosť tesniť aj s odstupom času. Životnosť tesnenia ovplyvňujú poveternostné vplyvy – najmä UV žiarenie a mráz.